DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Cykl azotowy po restarcie
Autor Wiadomość
gruberyby 


Imię: grzegorz
Wiek: 53
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 49
Skąd: wrocław
Wysłany: 2014-04-15, 17:05   Cykl azotowy po restarcie

Witam. Mam takie pytanie, a mianowicie chodzi o to że ryby przeszły leczenie, a zbiornik ogólny został zrestartowany. Obecnie pływają już w nim ryby, biologia trochę ruszyła NO3 wynosi 10, a no2 00,2 i powoli rośnie, PH przy tym utrzymuje na poziomie 6,1 TWW 0, TWO 7. Chodzi mi o to czy podmienić jakąś część wody, czy też poczekać aż no2 dojdzie do 0,1 - 0,2 i wtedy podmienić, a chodzi mi głównie o zakwit pierwotniaka bo jak dostanie świeżej wody to dopiero ładnie zakwitnie, czy może przed zgaszeniem światła podmieniać po 10l dziennie. Baniak 250l, woda odstana w akwarium 6 dni potem wpuszczone ryby, żadnych preparatów przyspieszających nie dolewane, ryba ma się dobrze.
_________________
Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona.
 
 
multi 
multi

Imię: Sławek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 197
Skąd: Ostrów Maz
Wysłany: 2014-04-15, 18:54   

Nic nie podmieniaj chyba że ph spadnie poniżej 5 im więcej podmian tym dłużej zbiornik będzie się stabilizował obserwacja ryb i pomiar ph to wszystko ;-) pozdro.
_________________
multi
 
 
gruberyby 


Imię: grzegorz
Wiek: 53
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 49
Skąd: wrocław
Wysłany: 2014-04-15, 20:02   

Dzięki. Potwierdziłeś moje myśli. Wszystko pod kontrolą, latam jak kot z pęcherzem z ph-metrem i testami, po rybach nie widać nic negatywnego, pasą się i ganiają. Woda niech sobie dorasta. Pozdrawiam.
_________________
Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona.
 
 
MałgorzataG 

Imię: Małgorzata
Wiek: 37
Dołączyła: 11 Lip 2014
Posty: 42
Skąd: Jędrzejów
Wysłany: 2014-07-24, 21:58   

Jak się udał restart? Nie było po drodze problemów?

Co do toksyczności amoniaku to tyle wiem, że pH ma być poniżej 7 i aktualnie latam z testami. Ryby ok, ale martwię się NO2, który za jakiś czas poszybuje w górę.
Tutaj też wystarczy niskie pH?
Gdzieś czytałam że dodanie soli od wody zmniejsza absorbcję azotynów przez rybę, ale może nie trzeba.
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2014-07-24, 22:04   

MałgorzataG napisał/a:
Gdzieś czytałam że dodanie soli od wody zmniejsza absorbcję azotynów przez rybę, ale może nie trzeba.


Na co dokładnie ta sól ??? i ile jej gdzieś wedłóg ciebie trzeba dodać ???

Matko Ludziska robją z słodkowodnych ryb solanki :shock: a może jeszcze octu i w słoiki ??
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-07-24, 22:09   

MałgorzataG napisał/a:
Ryby ok, ale martwię się NO2, który za jakiś czas poszybuje w górę.
Tutaj też wystarczy niskie pH?

Obserwuj ryby, jak zauważysz że coś nie tak z oddechem, to wówczas podmiana. NO2 jest mniej toksyczne niż NH3. O ile NH3 łątwo przy dyskowcach zneutralizować bo wystarczy pH poniżej 7 i zamiast NH3 mamy bezpieczniejsze NH4 (im niższe pH tym większa częśćNH3 zamienia się na NH4) to z NO2 już nie ma takiej zależności. Tutaj niskie pH nie pomoże. A czytałem gdzieś (nie pamiętam już gdzie ale jak znajdę źródło do przytoczę), że z NO2 jest odwrotnie, tzn. jest mniej niebezpieczne przy pH powyżej 7. Ale dyski zniosą bez problemu spore stężenia NO2, obserwuj ryby.
 
 
MałgorzataG 

Imię: Małgorzata
Wiek: 37
Dołączyła: 11 Lip 2014
Posty: 42
Skąd: Jędrzejów
Wysłany: 2014-07-24, 22:21   

Dzięki za info

Tymczasem wygooglowałam Purigen.
Purigen ma szersze zastosowanie niż preparat z ZOOLEKu bo wyłapuje azotyny, azotany i amoniak a 100 ml starczy mi na pół roku (wg producenta 1l produktu na 4 000l wody). Wygląda na to, że przy średnich zbiornikach Purigen cenowo też wychodzi lepiej niż Zoolek.
Ciekawe tylko czy przy takiem specyfiku cykl azotowy w ogóle ruszy...
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-07-24, 22:42   

Jak ruszy biologia, to potrzebujesz tylko coś, co będzie NO3 absorbowało. NH4 i NO2 jest potrzebne bakteriom nitryfikacyjnym. Więc żeby biologia ruszyła i żeby nie zagłodzić bakterii, raczej bym Purigenu na starcie nie zastosował. Za to pomyślał bym o Microbe-Lift Special Blend. Ten preparat według mnie działa (stosowałem), z tym że wietrzenie mieszkania po zastosowaniu potrzebne bo śmierdzi niesamowicie. Ten sam efekt (czyli zamknięcie cyklu azotowego) można oczywiście uzyskać i bez tego preparatu, z tym że potrzeba na to więcej czasu.
Ostatnio zmieniony przez 2014-07-24, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MałgorzataG 

Imię: Małgorzata
Wiek: 37
Dołączyła: 11 Lip 2014
Posty: 42
Skąd: Jędrzejów
Wysłany: 2014-07-25, 19:01   

Ponieważ Juras pytał o pomysł z solą, to tutaj jest link do strony (jednej z wielu) która opisuje temat NO2 w dojrzewającym akwarium i zastosowanie NaCl:

http://www.paletki-dyskowce.com/sol-niejodowana/

Jeśli nie można zamieszczać linków z obcych źródeł to Pan moderator usunie :roll:

W skrócie dawkowanie 2 g soli (1/2 łyżeczki) na 100l ma zapobiegać podtruwaniu ryb azotynami.
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2014-07-25, 19:08   

Wystarczy podmieniać wode i problem z głowy a nie solankerobić w ogólnym :-/ ale Wy róbcie jak chcecie
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
Sylwester 

Imię: Sylwester
Wiek: 51
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 191
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2014-07-25, 21:20   

To żadna solanka - artykuł dobrze opisuje zastosowanie soli. Niektórzy stosują 200g/ 100l przez miesiąc.
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2014-07-30, 21:47   

Wielu z Was tego nie pamięta, ale sam Adam, onego czasu traktował sól jako panaceum na wiele dolegliwości dyskowców – nawet się go pytałam, czy czasem nie ma udziałów w jakiejś kopalni soli.
Sól zawsze traktowana była przez akwarystów jako lek a nie trucizna, oczywiście jak z każdym lekiem w odpowiednich proporcjach.
A poważnie, co złego może uczynić dyskowcom łyżka soli na 200 litrów – nic, ale za to ta odrobina soli blokuje wchłanianie azotynów i noże uratować ryby.
Ostatnio zmieniony przez ratafia 2014-07-30, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2014-07-30, 21:52   

Kaśka dobrze wiesz że to nie pomorze jeśli się nie wie co ile i do czego . Ja rybole też traktowałem solą i to w takich dawkach że większość nawet o tym by nie pomyślała , ale to były kąpiele przeciwko czemuś , a jak masz za wiele azotynów i azotanów w wodzie to podmina PODMIANA I PODMIAN ;-)
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-07-31, 21:18   

ratafia napisał/a:
... traktował sól jako panaceum na wiele dolegliwości dyskowców ...

Kaśka nie traktował jako panaceum ale wtedy gdy:
- chilodonella
- costia
- pierwotniaki
- orzęski
- przywry
- ...
w stężeniach od 1-5 % wtedy to ma sens a nie jakieś. A pisanie o cyklu azotowym, gdzie mamy:
NaCL i NO3 i NO2 to czysta chemia i .. co niby ma się z czym łączyć?
Dodanie soli ogranicza dyletanctwo właściciela co wali żarcia ile wlezie ma zafajdane ryby na starcie i łudzi się, że to mu pomoże.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2014-08-01, 00:35   

Czy ja namawiam kogokolwiek, żeby cykl dojrzewania akwarium zastąpił soleniem wody? :-/
Jeżeli tak myślisz to jesteś błędzie.
Piszę jedynie, że sytuacjach nadzwyczajnych sód zawarty w soli kuchennej może spowodować, że pomimo błędów przebrniemy przez to bez większych strat.
Poza tym mało jest ludzi nieomylnych i każdemu nie wyłączając Ciebie, co zresztą nie raz sam opisywałeś, zdarza się popełniać błędy.
Czy to oznacza, że mamy rozłożyć ręce i czekać zmiłowanie Boskie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11