DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak robiłem akwarium cz.8 - Solarium dla Doniczkowca
Autor Wiadomość
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-25, 00:32   Jak robiłem akwarium cz.8 - Solarium dla Doniczkowca

Co to jest doniczkowiec
To taka miniaturowa dżdżownica (3 - 4 cm) koloru białego za którą ryby przepadają w necie można wiele opisów znaleźć pod nazwą doniczkowiec, wazonkowiec lub euchytraceus albidus.
Doniczkowiec żyje w ziemi wilgotnej. Ziemia nie powinna być kwaśna czyli nie nadaje się ziemia do iglaków , kaktusów. Natomiast ja stosuje od dawna ziemie uniwersalną z Castoramy z bardo dobrym skutkiem.
Co jest niezbędne aby doniczkowiec dobrze się rozwijał według ważność:
1. Temperatura otoczenia 18-21C (tu należy zwrócić na to uwagę ponieważ jest to główną przyczyną padania hodowli latem
2. Wilgotność ziemi trudno słowami określić ale nie może być błota, i tez nie może być słucha. Musi być wilgotna. Jeśli będzie zbyt wilgotna to robaczki wyjdą na ścianki naczynia. Jak będzie zbyt słucha to pokarm który wcinają robaczki będzie twardy i wyschnięty co czasem prowadzi do zagłodzenia
3. Niewielka wentylacja pojemnika gdzie mieszkają
4. Odpowiedni świeży pokarm
5. Chęci i pozytywne nastawienie
A oto ich domki
Ostatnio zmieniony przez UserTech 2013-02-19, 11:57, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-25, 00:35   

Budowa solarium - Sito
Od czasu jak hoduje doniczkowce a to już mija 3 rok , czasem trzeba szybko pozyskać robaczka więc zrobiłem solarium

Materiał
1. Pojemnik z Castoramy
2. Profile aluminiowe
3. Siatka nierdzewna
4. Ĺťarówka wolframowa 8W
5. Autotransformator
6. Lut do aluminium
7. Klej do metalu

Profile należy przyciąć , tak samo siatkę . Całość albo polutować , albo posklejać. Ja w narożnikach pluto walem lutem do aluminium a resztę posklejałem klejem do metalu
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-25, 00:40   

Budowa solarium - Pokrywa
Następnie pokrywkę obkleiłem taśmą aluminiową i powierciłem otwory pod żaróweczki 8W.
Włożyłem 24 szt żarówek i połączyłem. Te żarówki co miałem to akurat są wersji kolejowej (110V) dlatego łączyłem je po dwie w szeregu.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-25, 00:45   

Pozyskiwanie robaczka - Krótki opis.
Dzięki nagrzaniu ziemi przez żarówki, po przez sito robaczki wyłażą prosto do wody .
Na poniższych fotografiach pokazałem jaki poziom wody wlewam.
Następnie wsypuje odpowiednią ilość ziemi i nakładam pokrywkę.
Transformatorem reguluje siłę grzania (świecenia ). Zaczynam od napięcia 80V następnie po 20 min 120V i na końcu 230 (pełna moc). Czas pozyskiwania ok. 30 min .
Układ sprawdzony i funkcjonalny .
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-25, 00:47   

Smacznego :mrgreen:
 
 
HoRuS 

Imię: Maciek
Wiek: 38
Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 86
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2013-01-30, 13:30   

Kurde Andrzej z kąt ty bierzesz te pomysły? :shock: Pogratulować pomysłowości i zdolności. Czytają twoje wątki człowiekowi rodzi się w głowie tyle pomysłów że nie wiadomo od czego zacząć :-) jeszcze raz duuuży szacun ;-)
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-30, 14:04   

Było by ich więcej. Ale mi czasu już brakuje na sen. Notorycznie niewyspany i spóźniający się do pracy Wiec będzie pomysłów więcej ale jak sponsora znajdę żeby mnie z czegoś utrzymywał. Bo bym się zwolnił z pracy. Może jest ktoś chętny? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tematy których nie rozgryzłem a chciałem kiedyś zrealizować to:
- automatyczny karmnik na mrożonki mięsne
- automatyczne czyszczenie filtra za pomocą przepływu wstecznego
- może zestaw termoregulatorów i sterowników (ale te rzeczy są na rynku wiec nie ma problemu)
- coś by jeszcze się znalazło :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ale potencjalnego sponsora przyjmę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
marek2222 
Marek

Imię: Marek
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 14
Skąd: Ĺťydowo
Wysłany: 2013-01-31, 18:28   

No i skąd te żarówki Andrzej hi hi :mrgreen:
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-31, 21:17   

:mrgreen: z recyklingu :mrgreen:
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-14, 16:30   

Zakładanie hodowli
Aby założyć hodowlę potrzebujemy:
1. Ziemię : Ja stosuje ziemię uniwersalną z Castoramy z powodzeniem już od dłuższego czasu.
Kiedyś ziemie prażyłem obecnie zaniechałem tego i nie odczułem żadnych niekorzystnych sytuacji.
2. Pojemnik najlepiej płaski: Doskonale nadają się kuferki również zakupione z Castoramiy Cechuje się dobrym otwarciem i niewielkimi nieszczelnościami w uchwytach co jest wystarczające aby powietrze docierało z jednoczesny zatrzymywaniem wilgoci. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzupełnianie wody w kuferku odbywa się raz na 1,5-2 miesiące
3. Porcja zarodkowa doniczkowca od przyjaciela :mrgreen: lub pozyskana w inny sposób (np. allegro). W sprzedaży występują doniczkowce w woreczkach z wodą słoną z przeznaczeniem jako gotowy pokarm. Prawdopodobnie z takich porcji nic nie wyjdzie choć nie jest to informacja w 100% potwierdzona. Wg mnie porcja zarodkowa powinna pochodzić z ziemi
4. Chęci i pozytywne nastawienie

Hodowlę rozpoczynam od włożenia porcji zarodkowej do nie dużego pojemnika z ziemią wilgotną np. 1l pojemnik po loda z przykrywką. W przykrywce robimy za pomocą rozgrzanej najcieńszej igły około 50 szt. dziurek. Dziurki muszą być mniejsze niż muszki owocówki gdyż lubią pokarm którym żywią się doniczkowce. Dlaczego proponuję aby porcji zarodkowej nie wrzucać od razu do docelowego pojemnika. Dlatego ponieważ one mają się rozmnażać i jeść a nie szukać się nawzajem i również będzie łatwiej zaobserwować ile jedzenia i w jakim czasie jest zjadane. Jeśli jedzenie w tym pojemniku po loda będzie znikać w ciągu 1-2 dni to robale przekładamy do docelowego korytka z tą samą ziemią.

Fotografie:
1. Ziemia uniwersalna z castoramy
2. Inny tymczasowy domek
3. Moja obecna hodowla doniczkowca w docelowych domkach
Ostatnio zmieniony przez 2013-02-14, 19:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-14, 16:32   

Karmienie doniczkowca
Mój doniczkowiec na początku dostawał pasztetową, po czym od czasu jak zacząłem eksperymentować z innym pokarmem (płatkami dla ryb) zaobserwowałem dość intensywny przyrost. Tak duży ze obecnie płatki znikają w ciągu 1 dnia. Dlatego zacząłem szukać alternatywnych posiłków gdyż nie nadążyłem ich karmić.
Obecnie jedzą : pasztetową , płatki dla ryb, chrupki dla psa , pozostałości obiadowe gotowane typu marchew , ziemniaki, korzeń pietruszki, z tego co wiem to jedzą płatki owsiane , kalafior rozgotowany lecz tego jeszcze nie próbowałem.

Na dzień dzisiejszy taki mix starcza na około 2 max 3 dni , a płatki 5l pojemnik mi starcza na około 3 miesiące pod warunkiem ze mają jeszcze dodatkowe jedzenie.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-14, 16:36   

Przygotowanie karmy
Na obecny czas pokarm podaje mieszany. Poszczególne składniki np. ziemniaki , pasztetową, gotowaną marchew kroje w plasterki i układam na powierzchni korytek.
Chrupki dla Psa najpierw moczę tak aby nabrały wody i spęczniały po czym układam na powierzchni. Całość posypuję karmą dla rybek (płatki). Po czym całość zamykam.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-14, 16:43   

A tak wygląda po dwóch i trzech dniach

Foto:
1. pokarm na drugi dzień
2. pokarm na trzeci dzień (w zasadzie brak pokarmu)
 
 
Sylwester 

Imię: Sylwester
Wiek: 51
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 191
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2013-02-14, 22:12   

Nie mam porównania jak startuje doniczkowiec z normalnej porcji od kogoś, mam z woreczków kupowanych w Łodzi na giełdzie i nie narzekam. Dawałem po 20 woreczków na uniwersalną prostokątną doniczke, taką w jakiej czasami widuje sie pelargonie.
 
 
arrowb 

Imię: Bartosz
Wiek: 42
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-03-12, 15:32   

hje, kiedys kupilem taki patent o niemca, ze z drewna zrobiony byl stojak na gliniana doniczke, pod spod doniczki wsadzalo sie mala swieczke.

Do doniczki wkladalo sie ziemie z wazonkowcami, zapalalo swieczke, po pewnym czasie na powierzchni zbierala sie czysta kulka doniczkowcow.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10