DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Ĺťabienica Amazonska - Ehinodorus Amazonicus
Autor Wiadomość
Jimbim 


Imię: Łukasz
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 147
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2013-01-08, 17:19   

Ĺťabienica Amazonska - Ehinodorus Amazonicus
Pochodzenie: Dolne dorzecze Amazonki
Roślina małowymagająca
Tww: 3-15
Ph: 5-7,5
Temp: 24-30'C (sprawdzona)
Wysokość: 30-40cm
Szerokość: 15-25cm
Szerokość liści: 1,5-3cm
Rozmnażanie: Wytwarza pęd kwiatowy z nowymi roślinami
Na zdjęciu młody osobnik (ok. 6m-cy) z mojego akwarium ok. 15cm wysokości wyrósł z małej roślinki z pędu kwiatowego. Rośnie w piasku i nie przeszkadza jej przesadzanie, co jakiś czas podcinam korzenie gdyż po ok. 1 miesiącu tworzą się bardzo długie cienkie krzaczaste korzenie rozciągające się na połowę akwarium.
_________________
Pozdrawiam
Jimbim
 
 
Juliusz 

Imię: Juliusz
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 23
Skąd: Loughton
Wysłany: 2013-08-28, 23:38   

Coś tu jest namieszane.

Po pierwsze - nie ma czegoś takiego jak Ehinodorus Amazonicus

http://pl.wikipedia.org/wiki/Echinodorus

Jest rodzaj: Echinodorus z całą masą gatunków.

Najbardziej popularnym jest Echinodorus grisebachii znany także jako Echinodorus bleheri albo Echinodorus bleherae (poprawna forma podobnoż). Jak na moje oko, właśnie ona na zdjęciu (choć ciutkę za młoda, aby określić na 100%)

Nie wiem skąd jest wzięta charakterystyka, ale zaręczam, że maksymalna wysokość rośliny to około 70 cm, a szerokość może dojść do 40 cm. Zależy od miejsca i światła.

Ciekawe jest rozmnażanie, poprzez pęd kwiatostanowy. Z moich obserwacji wynika, że stara/kwaśna woda sprzyja temu zachowaniu. Więc jeśli jest to akwarium z dyskowcami, a roślina wypuszcza pędy - warto sprawdzić parametry wody.

Przy czystej wodzie, roślina się rozrasta i rozdziela (często tego nie widać, ale wystarczy wyciągnąć ją z akwarium i będzie to bardzo widoczne)

Dyskowce lubią się trzeć na tej roślinie, ale - z nieznanych mi powodów - nie są za bardzo chętne co zbierania z niej opadłego pokarmu. Może tylko moje tak mają.
Ostatnio zmieniony przez Juliusz 2013-08-28, 23:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-08-29, 08:33   

No niestety z Ĺťabienicami to jest tak że formy ,,czyste" w akwarystyce występują już bardzo , bardzo rzadko a to co mamy w baniakach jest najczęściej jakąś hybrydą .
Zmienność Ĺťabienic w zależności od ilości światła i długości naświetlania nie ułatwia dodatkowo identyfikacji. ;-)
pozdro...
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-08-29, 12:11   

Juliusz napisał/a:
Coś tu jest namieszane.

Po pierwsze - nie ma czegoś takiego jak Ehinodorus Amazonicus

http://pl.wikipedia.org/wiki/Echinodorus

ja stary jestem i wiem, że w 100% jest coś takiego. To plus opis rośliny pod taką nazwą przewija się w starych ale jarych książkach jakie mam od 1956 roku, czasopismach czy też opracowaniach. Ba kiedyś tylko z żabienic były tylko te rośliny. Potem z hodowli szklarniowych powstały mieszańce i różniaste nazwy. A wiki to chyba nie jest dla NAS wyrocznią bo pisze tam kto chce i co chce. A jak ktoś niedouczony to wtedy wyłazi co wyłazi.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-29, 12:16   

gienierator napisał/a:
No niestety z Ĺťabienicami to jest tak że formy ,,czyste" w akwarystyce występują już bardzo , bardzo rzadko a to co mamy w baniakach jest najczęściej jakąś hybrydą .
Zmienność Ĺťabienic w zależności od ilości światła i długości naświetlania nie ułatwia dodatkowo identyfikacji. ;-)
pozdro...


Święta prawda ;-)
 
 
Juliusz 

Imię: Juliusz
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 23
Skąd: Loughton
Wysłany: 2013-08-29, 16:55   

adamn napisał/a:

A wiki to chyba nie jest dla NAS wyrocznią bo pisze tam kto chce i co chce. A jak ktoś niedouczony to wtedy wyłazi co wyłazi.

To brzmi trochę jak Radio Maryja, ale niech ci będzie.

adamn napisał/a:

ja stary jestem i wiem, że w 100% jest coś takiego. To plus opis rośliny pod taką nazwą przewija się w starych ale jarych książkach jakie mam od 1956 roku, czasopismach czy też opracowaniach. Ba kiedyś tylko z żabienic były tylko te rośliny. Potem z hodowli szklarniowych powstały mieszańce i różniaste nazwy.

Oczywiście, że było coś takiego. Tylko, że nauka idzie do przodu. Od 1956 roku wiele się zmieniło. To co znasz pod pojęciem Ehinodorus Amazonicus przestało być gatunkiem przynajmniej według moich - trochę świeższych - książek.

Ostatnio byłem na prelekcji gościa o imieniu Pete Cottle, który prowadzi stronę http://www.danios.info/

Bardzo ciekawy człowiek, który przemierza rzeczki i zalewiska południowej Azji, który co roku przywozi jakąś nową rybkę i sprawdzają, czy to nowy gatunek.

Ostanio wyszło im, że to co uważali dotychczas za jeden gatunek Microdevario kubotai (http://danios.info/fish/kubotai.aspx) jest rodzajem z dwunastoma gatunkami. A to tylko dwucentymetrowa rybka.

Nie twierdzę, że wiem wiele, ale zawsze staram się zweryfikować swoją wiedzę i potrafię ją (przynajmniej moim zdaniem) podeprzeć. I na tym polega merytoryczna rozmowa. Rozmowa pod tytułem - my wiemy lepiej, a wy jesteście ignoraci - jakoś umyka mojej uwadze.
 
 
Dino25 


Imię: Marek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 66
Dołączył: 09 Gru 2012
Posty: 287
Skąd: Legnica
Wysłany: 2013-08-29, 18:05   

A dla mnie to stara i poczciwa żabienica amazońska i chyba wszyscy wiedzą o jaką roślinkę chodzi.
Ostatnio zmieniony przez Dino25 2013-08-29, 18:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-08-30, 14:53   

Nazwy ryb i rośłin i ich przynależność się zmienia i będzie zmieniała bo kady odkrywca chce zaistnieć.
Wrocławski ogród botaniczny ma w swym składzie żabienice amazońską i jak widać nie lata 1955 a nowożytne XXI wieku.
Taki glonojad:
- ancistrus
- zbrojnik niebieski
- wąsacz kolczasty
- moze już jakiś inny się kryje pod nazwą
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-30, 15:49   

adamn napisał/a:
Taki glonojad:
- ancistrus
- zbrojnik niebieski
- wąsacz kolczasty
- moze już jakiś inny się kryje pod nazwą

Dokładnie. W tej chwili wiadomo już, że popularny w sklepach zoologicznych "glonojad" czy zbrojnik niebieski to hybryda różnych ancistrusów. Prawdziwy zbrojnik niebieski to L-183 a ten o którym piszesz, jako że nie wiadomo z czego powstał, to prawidłowo Ancistrus sp. ;-) (sp. = species = niekokreślony osobnik z danego rodzaju).
Ostatnio zmieniony przez Rafal 2013-08-30, 15:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Juliusz 

Imię: Juliusz
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 23
Skąd: Loughton
Wysłany: 2013-08-30, 16:38   

adamn napisał/a:

Wrocławski ogród botaniczny ma w swym składzie żabienice amazońską i jak widać nie lata 1955 a nowożytne XXI wieku.


Oczywiście, że ma bo to nazwa powszechna. Nazwa biologiczna gatunku to Echinodorus grisebachii jak ktoś uprze to może dorzucić odmianę np Echinodorus grisebachii 'Tropica'.

Więc teraz jest pytanie - co naprawdę ma ogród botaniczny na stanie?
 
 
Juliusz 

Imię: Juliusz
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 23
Skąd: Loughton
Wysłany: 2013-08-30, 16:51   

Rafal napisał/a:
adamn napisał/a:
Taki glonojad:
- ancistrus
- zbrojnik niebieski
- wąsacz kolczasty
- moze już jakiś inny się kryje pod nazwą

Dokładnie. W tej chwili wiadomo już, że popularny w sklepach zoologicznych "glonojad" czy zbrojnik niebieski to hybryda różnych ancistrusów. Prawdziwy zbrojnik niebieski to L-183 a ten o którym piszesz, jako że nie wiadomo z czego powstał, to prawidłowo Ancistrus sp. ;-) (sp. = species = niekokreślony osobnik z danego rodzaju).


Dlatego też ludzie trzymający zbrojowniki (Loricariidae) nie używają nazw powszechnych. Chyba, że chcą komuś coś sprzedać. Ludzie na widok L333 też wołają na to glonojad, choć glonów to on za bardzo nie zjada.
 
 
Dino25 


Imię: Marek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 66
Dołączył: 09 Gru 2012
Posty: 287
Skąd: Legnica
Wysłany: 2013-09-02, 14:37   

Juliusz ja już się pogubiłem w tym co Ty chcesz nam wytłumaczyć chyba to że rzesze akwarystów źle nazywa roslinki i ryby.Ja tez teraz nie wiem czy na popularne glonojady mówić "zbrojniki" czy "zbrojowniki"Czyli żabienicy amazońskiej nigdy nie było i nie ma a my jakieś bzdury wypisujemy tak nazywając ta roślinkę.Od dawna wiele ryb i roślin mają po kilka nazw a zwłaszcza zbrojnikowate dopiero od niedawna weszła numerologia ale wielu ludzi tych nazw nie używa raczej to nazwa handlowa bo dopiero od niedawna do obrotu handlowego weszło tyle odmian ryb zbrojnikowatych i była potrzeba usystematyzowania nazewnictwa tych ryb.Juliusz jeżeli mogę to Ci coś poradzę Ty kolego więcej pisz o tym co zobaczysz w swoim akwarium(jeżeli je masz) a nie o tym co gdzieś tam wyczytasz.Wyczytać to każdy sam sobie może.No widzisz przeczytałem Twoje nauki i dalej będę pewną roślinkę nazywał Ĺťabienica amazońska i większość akwarystów w tym kraju będzie wiedziało o co chodzi.Z szacunkiem pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Dino25 2013-09-02, 14:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Juliusz 

Imię: Juliusz
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 23
Skąd: Loughton
Wysłany: 2013-09-02, 16:55   

Przeczytaj mój pierwszy post. Czy padają tam słowa żabienica amazońska?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-09-02, 20:01   

Juliusz napisał/a:
Przeczytaj mój pierwszy post. Czy padają tam słowa żabienica amazońska?

Julek TY sobie jaja robisz czy masz kłopoty z koncentracją"
Czytaj coś pisał
Juliusz napisał/a:
Coś tu jest namieszane.

Po pierwsze - nie ma czegoś takiego jak Ehinodorus Amazonicus

http://pl.wikipedia.org/wiki/Echinodorus

Od teraz zważaj co i jak piszesz bo mi się to już przestaje podobać słowotwórstwo oparte na wiki .... Jedź do ogrodu we Wrocławiu i zobacz co mają

http://www.roslinyakwario...we-akwaria.html

dla ułatwienia podam Ci, że

Ĺťabienica amazońska(Echinodorus grisebachii) się zwie teraz.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Juliusz 

Imię: Juliusz
Wiek: 50
Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 23
Skąd: Loughton
Wysłany: 2013-09-07, 00:47   

Hej! Jednak do czegoś jednak doszliśmy :)

Jaj sobie nie robię - nazwa łacińska, powszechnie stosowana w literaturze do jedno, a nazwa zwyczajowa to drugie.

Z koncentracją u mnie wszystko w porządku, czego i waszchmością życzę.

Cytat:
Ĺťabienica amazońska(Echinodorus grisebachii) się zwie teraz.


To teraz jeszcze poprawmy nagłówek i będzie pysznie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12