DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Dziurawica
Autor Wiadomość
sQun49 

Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 01 Gru 2013
Posty: 26
Skąd: Szewce k/Kielc
Wysłany: 2013-12-02, 11:21   Dziurawica

Witam serdecznie wszystkich, jestem nowy więc pewnie mi się oberwie ale proszę o pomoc

1) Zbiornik:
- pojemność litrów 350
- od kiedy zbiornik funkcjonuje 10.11.2012 (01.11.2013 zmiana podłoża i ogólny restart)
- wymiary 150x45x50
- rodzaj (roślinny, sterylny) roślinny (żabienica, lotos, mchy)
- rodzaj podłoża - piasek kwarcowy

2) Woda:

- kwasowość (pH) 6,8
- twardość węglanowa i ogólna KH 3 GH 6
- wielkość związków azotowych - 15
- temperatura wody 28st
- częstotliwość i wielkość podmian wody - raz w tygodniu 60L
- sposób przygotowania wody do podmian - odstana kranówa
- obsada ryb (wymienić rodzaje ile, jakie od kiedy, wielkość - 14 dysków wielkość (12-19cm), neony czerwone, kiryski sterbay x3, otoski x 10, glonojady weloniaste x 5 + krewetki AMANO, ślimak nertina

3) Rodzaj pokarmu:
- (suchy, mrożony, żywy podawany ile razy dziennie) płatki, granulat, artemia mrożona, mix serca - karmione 2-5 razy dziennie a w piątek głodówka

4) Wygląd, wielkość i zachowanie ryb (wymienić różnice w zachowaniu ryb odstające od standardu): od kiedy zaobserwowano objawy, płochliwość, dziwne pływanie, otrząsanie się, naloty na ciele, płetwach, ubytki na skórze czy płetwach, guzki na ciele i płetwach, trudności w oddychaniu, ocieranie się o sprzęt i rośliny, jakie odchody, itp.)

Dwa dyski mają widoczne ślady dziurawicy, jedna z nich nie pobiera pokarmu. Trzecia ryba ma zagojony ślad po dziurawicy ale też nie ma apetytu. Pozostałe mają się nieźle, nie są płochliwe, chętnie pobierają pokarm. Najbardziej "ranna" rubka wydala białe ciągnące się kupki w ilości 3 na raz - wisi jej to z odbytu i nie może się oderwać.

5) Sprzęt w zbiorniku (wyposażenie zbiornika w filtry, sumpy, częstotliwość czyszczenia, rodzaj wkładów filtracyjnych, nawożenie CO2 , grzałki) ....

Dwa filtry zewnętrzne JBL 1500 z zamontowanymi prefiltrami 10". Lampa UV, CO2, 2 grzałki wewnętrzne, filtr hydroponiczny

6) Ostatnio dokonane zmiany (zakup nowych ryb, roślin, czy robiono kwarantannę i w jakim czasie, zmiana podłoża, dodanie korzeni itp.)

W sierpniu br. ryby z akwarium oraz powiekszenie obsady przeszły kurację w kwarantannie metronidazolem ponieważ robiły kupę białymi odchodami i traciły apetyt.. Po zakończonej kuracji ryby wróciły do KIRYSÓW i NEONÓW wraz z krewetkami.
Zbiornik 01.11.2013r przeszedł gruntowny restart wraz ze zmianą podłoża i wycinką roślin.
Wyczyszczony został TYLKO jeden kubełek w obawie o zanik biologii.


7) Zdjęcia ryb o ile mamy taką możliwość .... i ewentualnie FILM który pokazuje to czego niekiedy sam AUTOR nie dostrzega
NAJWAĹťNIEJSZE:
- czy właściciel ostatnio leczył ryby na własną rękę, czym i jak dawno


Z tego co czytałem to sytuacja wygląda na kiepską. Chciałbym aby dyski udało się odratować bo są naprawdę piękne (w mojej ocenie :). Pomału brakuje mi już sił ale walczę bo wiem że część z Was ma już to za sobą i jesteście bardziej świadomi działań i ich następstw w zbiorniku.
Zaznaczam że to moje trzecie podłoże w ciągu roku:
1. bazalt i walka z rosnącym ph - nie sprawdziłem w szklance czy zmienia ph przed zalaniem wierząc w opis sprzedawcy i później walka z HCLem celem obniżenia ph
2. Pro soil i akwarium roślinne z dyskami - niewypał bo mimo filtra hydroponicznego NO3 na poziomie dochodzącym do 40
3. Piasek kwarcowy jest dziś od miesiąca - parametry stałe ale dyski zaczęło dziurawić...

Czy powinienem/muszę zrobić restart wraz z wymianą podłoża czy może da się piasek wyczyścić i ewentualnie wyprażyć? Co z roślinami, filtrami, czy krewety i ślimaka też trzeba wynieść ze zbiornika? Chcę to zrobić raz i mieć pewność że wszystko powinno być dobrze...

Chciałbym spróbować raz jeszcze bo bardzo mi zależy na paletach... Mam kwarantanne 126L ze starym kubełkiem JBL1500 tylko nie wiem czy to wystarczy dla 14 dysków plus drobnica. Jakie wkłady filtra zastosować w kwarantannie?

Na pytanie czy to na pewno dziurawica odpowiadam TAK - zdjęcia ran widoczne w internecie są identyczne jak u moich dwóch sztuk.
Ostatnio zmieniony przez sQun49 2013-12-02, 11:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-02, 11:51   

Pierwsze, to zdjęcia albo film chorych ryb.


A później pewnie:
Ryby do sterylnego i metronidazol do wody.

Ogólne do dezynfekcji.
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-02, 11:57   

Witam

Pokaż zdjęcia leczyć musisz wszystko co pływa w akwarium, a jak robisz restart to odkażasz również wszystko sprzęt, podłoże, rośliny, szkło. To co można wygotować jak piasek czy korzenie do gara, filtry i szkło np perhydrol lub chloramina. Ryby do sterylnego zacznij od podniesienia temperatury powyżej 32 stopni i jak zaczną jeść podaj metro, jeśli nie to trzeba będzie podać lek do wody zajrzyj tu http://www.discusforum.ad...opic.php?t=1196 oprócz wiciowców możesz mieć jeszcze inne robale np nicienie. Pewność co masz da mikroskop jak nie masz to może Ktoś w okolicy tu jest mapa http://www.discusforum.ad...topic.php?t=472

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez 2013-12-02, 11:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-02, 13:10   

Zdjęcie całości. Zdjęcie dziur.
Mi to śmierdzi tez tasiemcem. I nie pytajcie dlaczego ;-) Szukajcie sami jest w pierwszym poście. A, że mogą mieć inne robale to nie jest wykluczone.
Jak to będzie to zaczniemy zabawę i kolejny eksperyment ;-)
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-02, 13:20   

Ja tam nic szukać nie muszę, bo od razu na to zwróciłem uwagę, ale już go straszyć nie chciałem.

3 kupki pod mikroskop i jak będą pisanki, to wiadomo co jest grane ;-)
 
 
sQun49 

Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 01 Gru 2013
Posty: 26
Skąd: Szewce k/Kielc
Wysłany: 2013-12-02, 20:11   

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i mam nadzieję że przy Waszej pomocy uda się naprawić to co narobiłem.

Czy tasiemiec ma coś wspólnego z mrożoną artemią?
Załączam zdjęcia ogólnego i chorych ryb - dziś zauważyłem że red white zaczyna się odbarwiać na brzuchu...
Na filmie widać też uszkodzone oko cobalta...

Linki do filmów:
https://www.youtube.com/watch?v=-YlkMYBTmfw
https://www.youtube.com/watch?v=zhCOrysdnR8
Ostatnio zmieniony przez sQun49 2013-12-02, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-02, 20:28   

Zrób dobre zdjęcia na materiały szkoleniowe na FORUM:
- ryby wciętej w grzbiecie jak żyletka z boku i drugie od czoła by było widać całą rybę i tylko łeb (tej już się raczej nie pomoże)
- turkusa z wżerami na głowie z boku j/w.
- cobalta z wysadzonym okiem z boku i od czoła pełny i sam łeb.
Gdzieś ty był jak ryby zaczęły się tak zmieniać? A długo masz te okazy?

Co zrobić:
serce starte ( łyżka) i tabletka pratelu starta na pył i zmieszana na papkę z sercem i dodane do tego 2-3 krople witaminy E lub tranu. Całość do zamrażarki na 5 minut i dawać krojone w plasterki z rana w południe i wieczora przez trzy dni. Nic innego mają nie jeść a tylko to. Jak nie będą chciały to nie zbierać muszą skruszeć.
Potem daj znać co i jak i powiem co dalej.
Te dwie ryby do osobnego zbiornika bo Ci resztę załatwią bakteriami.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
Ostatnio zmieniony przez adamn 2013-12-02, 20:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sQun49 

Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 01 Gru 2013
Posty: 26
Skąd: Szewce k/Kielc
Wysłany: 2013-12-02, 20:56   

"Ĺťyletka" przyszła do mnie w opłakanym stanie - sprzedający paletki gość przygarnął ją do swojego zbiornika bo jego kolega chciał ją już uśmiercić a on podjął się jej wyleczenia. Wziąłem ją z litości i stwierdziłem że jeśli przetrwa odrobaczenie to dam jej szanse. O dziwo wyszła z tego, nabrała jakiś kolorów i baaardzo chętnie pobiera pokarm - czy to właśnie tasiemiec?

Turkus przyszedł w sierpniu razem żyletką oraz z pięknym kobaltem który niestety odszedł miesiąc temu (ściemniał, zaczął mieć kłopoty z pływaniem i totalny brak apetytu).

Jeden cobalt jest ze mną już rok, red white 8 miesięcy, pozostałe od lipca.

Rozumiem że mikstura podawana w ogólnym i to samo w kwarantannie dla dwóch ryb z dziurami - tą z pękniętym okiem też trzeba przenieść czy może pozostać w głównym zbiorniku?
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-02, 21:02   

Zostawić w ogólnym tą z okiem. Walnąłeś sobie bombę do zbiornika w postaci tych dwóch ryb. Ta mają pewnie wszystko i bakterie aeromonas. I nie pytajcie skąd to wiem. Kiedyś może napiszę.
Ĺťarcie z lekiem wszystkie. Potem daj znać i wstawiaj zdjęcia co z nich wyłazi i z której.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
sQun49 

Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 01 Gru 2013
Posty: 26
Skąd: Szewce k/Kielc
Wysłany: 2013-12-02, 21:22   

Ok już przygotowuje wodę w kwarantannie - czy wystarczy filtr kaskadowy czy odpalić im kubełek JBL 1500 z samymi wkładami z gąbki?
Rozumiem że przełożyć je dopiero jak woda się odstoi? Zakwasić ja do poziomu ph 6,5? Temperatura 28 czy wyższa?
Ostatnio zmieniony przez sQun49 2013-12-02, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-02, 21:37   

jak napisałeś tak rób. Kaskada starczy.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
sQun49 

Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 01 Gru 2013
Posty: 26
Skąd: Szewce k/Kielc
Wysłany: 2013-12-03, 15:05   

Weterynarz nie ma pratelu - może być coś innego na tasiemca i nicienie?
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-03, 15:09   

Dehinel PLUS
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
sQun49 

Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 01 Gru 2013
Posty: 26
Skąd: Szewce k/Kielc
Wysłany: 2013-12-03, 15:45   

Specyfik kupiony, wrócę z pracy i robię miksture - dziękuje za szybką odpowiedź
 
 
 
sQun49 

Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 01 Gru 2013
Posty: 26
Skąd: Szewce k/Kielc
Wysłany: 2013-12-03, 21:16   

Dla pewności zapytam - pokrojoną łyżkę magicznej mikstury mam im podać na raz w porcjach które znikną zanim dotkną dna? Mogę sobie przygotować od razu więcej tego lekarstwa i trzymać w zamrażarce czy za każdym razem świeże? Dzienna porcja ma wynosić 3 tabletki?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13