DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Ku przestrodze.
Autor Wiadomość
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-07, 00:23   

Filtr RO zatrzyma nieczystości chemiczne. Czyli woda za RO będzie czysta.
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-07, 10:20   

Filtr RO, to nie oczyszczalnia chemiczna. Jak woda będzie skażona, to RO nie daje pewności, że to co z niego wyjdzie nada się do akwarium.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-07, 10:39   

A wkład węglowy to co nie oczyszcza z chemii?? Fakt że nie usunie 100% zanieczyszczeń ale na pewno będzie zdecydowanie czystsza niż z kranu.
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-07, 11:01   

Jak woda będzie skażona toksynami, metalami ciężkimi etc, to pomyśl sobie jak długo trzeba by ją filtrować przez węgiel żeby się wszystkiego pozbyć - po za tym węgiel i tak nie usuwa wszystkiego co szkodliwe, więc nie ma co go traktować jako panaceum na wszelkie zanieczyszczenia chemiczne.
I tutaj wcale nie chodzi o to, czy jest czystsza od zwykłej wody z kranu, bo wiadomo, że czystsza i miększa, i z tym nawet nie ma co polemizować. Chodzi o sytuację gdy w okresach jesień-zima-wiosna może zdarzyć się, że woda zostanie skażona. Nawet filtr odwrotnej osmozy wody nie daje wtedy pewności, że to co z niego wyleciało nada się do wlania do akwarium.
Ostatnio zmieniony przez 2013-11-07, 11:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-07, 11:37   

Tak masz rację że mocno skażonej wody nie oczyści ale na pewno będzie czystsza niż przed RO, a w jakim stopniu to tego nie wiem bo nigdy nie przeprowadzałem badań ani nie zagłębiałem się w ten temat.
W takim przypadku jaki jest w tym temacie to myślałem że woda będzie czysta za RO ale w tym momencie to zbiłeś mnie z tropu ;-P
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-11-07, 13:55   

Jeli chodzi o RO to zależy także od rodzaju systemu.
Sąsiad używa akwarystycznego małego zestawu RO (mechanik i węgiel liniowy plus membrana) i niedawno stracił kilka odłowów po podmianie, przy czym nie było widocznych zmętnień wody ani żadnych niepokojących objawów. Tak więc "małe" RO na pewno nie jest panaceum na wszystko choć wolę nie wiedzieć co by się działo przy czystej kranówie.
Ja korzystam z podpięcia pod "kuchenny" zestaw RO, przy czym mam zamontowane dodatkowe prefiltry narurowe na cały dom więc woda idzie przez 2 bloki węglowe i 3 pianki mechaniczne od 20 do 1um, dopiero osmoza i węgiel liniowy szlifujący. Przy takim zestawie u mnie obyło się bez żadnych nieprzyjemności, nawet w porodówce dla Taiwan Bee którym tego samego dnia podmieniałem wodę.
Sądzę że dodatkowe bloki węglowe sporo musiały pomóc, zwłaszcza że osmoza w zależności od jakości membrany i rodzaju związku ma zwykle skuteczność pomiędzy 90 a 99% wychwytywania (czyli tylko i aż zależy na co się patrzy). Różnica prawdopodobnie wynika nie z ilości prefiltrów, co z powierzchni złoża prze które przechodzi woda - w liniowych jest to zaledwie powierzchnia przekroju poprzecznego filtra, natomiast w blokach do narurówek woda przeciska się znacznie wolniej przez całą powierzchnię węgla, dzięki czemu wydłuża się czas kontaktu i tym samym skuteczność wyłapywania tego co węgiel zdoła zatrzymać.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-07, 17:46   

bibel7 napisał/a:
Mam pytanko,czy woda filtrowana przez RO zawsze będzie taka sama,czy również trza uważać?

A co wychwytuje RO a czego NIE?
Adam

toommaszeek napisał/a:
A wkład węglowy to co nie oczyszcza z chemii?? Fakt że nie usunie 100% zanieczyszczeń ale na pewno będzie zdecydowanie czystsza niż z kranu.

A czego nie usunie węgiel?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-07, 18:26   

adamn napisał/a:
toommaszeek napisał/a:
A wkład węglowy to co nie oczyszcza z chemii?? Fakt że nie usunie 100% zanieczyszczeń ale na pewno będzie zdecydowanie czystsza niż z kranu.

A czego nie usunie węgiel?
Adam

Dokładnie nie sprecyzowałem ale bardziej chodziło mi o to że może jakiś procent zanieczyszczeń przepuści niż to że jakichś pierwiastków chemicznych.
Jak to jest rzeczywiście to nie wiem.
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-11-07, 19:04   

a ja myślałem że węgiel usuwa tylko chlor,barwę i zapach wody :-P
resztę wychwytuje membrana i filtr piankowy
Ostatnio zmieniony przez michal.l 2013-11-07, 19:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-07, 19:34   

Na toksyny to i oba nie dadzą rady. Coś o tym wiem.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
tadeo 

Imię: Tadeusz
Wiek: 65
Dołączył: 18 Paź 2013
Posty: 36
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2013-11-07, 22:45   

Woda do podmiany leci do beczki przez wkłady: sznurkowy, węglowy i ro. Syf, który mi ryby załatwił mógł się dostać zarówno przez ten zestaw jak i z częścią wody tzw. kranówki przepuszczonej przez sam węgiel lecz nie wykluczone, że i jedną i drugą drogą tyle, że w różnych stężeniach. Ot i stało się, ale trzeba dalej żyć i starać się odbudować stadko.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-08, 00:02   

Dlaczego mieszacie czyste RO z kranovitem?? Nie lepiej jest mieszać czyste RO z jej odpadem??
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-08, 13:33   

A co jest bardziej "zabrudzone"?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-08, 16:53   

Wg mnie to bardziej "zabrudzona" jest woda z kranu, odpad to woda która zawsze jest przefiltrowana przez 3 wkłady (w moim przypadku), i zawsze te 3 wkłady coś wychwycą z niej.
Ale to tylko moje zdanie :-)
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
Sylwester 

Imię: Sylwester
Wiek: 51
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 191
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2013-11-08, 19:14   

W odpadzie stężenie soli i nie tylko jest jednak trochę większe niż w kranówce. Wychodzę z założenia - po co pakować do wody RO odpad skoro tak się staraliśmy go pozbyć. U mnie filtruje wodociągową przez węgiel i 1um osobnym ujęciem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11