DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
PARAMETRY WODY
Autor Wiadomość
witek112 


Imię: Wojtek
Wiek: 49
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 524
Skąd: Hrubieszów
Wysłany: 2014-09-29, 12:30   

Jeśli się zdecydowałeś na ro3 ten co podawałeś to jest odrazy z membraną więc poco kombinować.
 
 
GOLUMN 

Imię: Robert
Wiek: 46
Dołączył: 26 Wrz 2014
Posty: 14
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-09-29, 12:46   

Ja się zastanawiam jaka jest między nimi różnica?W tej aukcji jest napisane,że wysyłają losowo.
:-(
 
 
witek112 


Imię: Wojtek
Wiek: 49
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 524
Skąd: Hrubieszów
Wysłany: 2014-09-29, 12:54   

Ja jak się nie mylę mam Vontron ale czy jest między nimi jakaś różnica to się nie wypowiem.
Tylko trzeba pamiętać o wymianie wkładów ,producent pisze raz na 6 miesięcy ale to jest uzależnione jaką wodę mamy w kranie i może być tak że trzeba wymienić wcześniej.
Ostatnio zmieniony przez witek112 2014-09-29, 12:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sylwester 

Imię: Sylwester
Wiek: 51
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 191
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2014-09-29, 18:12   

Producent pisze bo lubi jak się często wymienia i wydaje kasę. Zmieniasz membranę gdy przewodność nie trzyma standardu. Niektórzy jadą nawet na takiej podwyższonej przewodności około 50um bo w niczym ona nie przeszkadza. Ja u siebie ostatnią wymieniałem po 6 latach. Ta którą użytkuje powinna pociągnąć dużo dłużej. Co ważne trzeba membranę odpowiednio zabezpieczyć prefiltrami aby była długowieczna. Mówię tutaj o cyklu pracy ciągłym praktycznie bez jej wyłączania.
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-09-30, 09:20   

Panowie spokojnie: wkłady filtrów rzeczywiście dobrze jest wymienić co pół roku ze względu na możliwość rozwijania się na nich bakterii (żaden wodociąg nie daje całkowicie pozbawionej bakterii wody), natomiast membranę wymienia się jak zaczyna się sypać i podnosi się przewodność oczyszczonej wody.
U siebie mam nieco większą ilość prefiltrów, bo poza 2 piankami i blokiem węglowym na wejściu osmozy mam jeszcze dodatkową piankę i blok na wejściu do domu, więc woda wchodząca na membranę przynajmniej w teorii powinna być pozbawiona zarówno chloru i podchlorynów jak i wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych. Dzięki temu membranę (RO7 USTM) użytkuję już od 4 lat i nadal mam wyjściową przewodność na poziomie ok 13-15 uS, przy wejściowej do instalacji 460-500 uS; oczywiście do akwariów leję wodę z obejścia przed mineralizacją i bioceramiką :D.
Nie ma reguły jeśli chodzi o trwałość samej membrany, bo dużo zależy od parametrów wody jaka do niej dochodzi i oczywiście od samego materiału membrany - u mnie USTM sprawdza się bardzo dobrze, więc przy wymianie pozostanę mu wierny.
 
 
GOLUMN 

Imię: Robert
Wiek: 46
Dołączył: 26 Wrz 2014
Posty: 14
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-10-08, 15:53   

Cały czas kombinuję z miejscem do filtra ro i mam do was pytanie.
Czy ten filtr może być w pozycji POZIOMEJ?
Czy odległość między poszczególnymi elementami może być większa?
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-10-08, 22:41   

Robert: odległości pomiędzy elementami nie mają znaczenia - dajesz jedynie dłuższe wężyki. Pion czy poziom także nie mają zbyt dużego znaczenia - utrudnia się tylko odpowietrzanie, ale można odpowietrzyć i dopiero położyć do "roboczej" pozycji.
Wiem, że planowałeś zakup niewielkiego gabarytowo zestawu, ale jeśli jeszcze ostatecznie nie wybrałeś, to kilka moich spostrzeżeń.
Z porównania 3 różnych RO (mój i 2 sąsiadów: zestaw akwarystyczny na filtrach liniowych, drugi składak mieszany - 1 duży 10" prefiltr + węgiel liniowy i moje RO7) wiem, że najlepiej sprawdzają się systemy gdzie na wejściu są min. 2 korpusy na wkłady 10" (pianka i węgiel) - mają dużą powierzchnię wkładów i rzeczywiście wystarczy je co pół roku profilaktycznie wymienić (jeśli masz bardzo duży syf w kranówie, to ewentualnie można częściej wymienić pierwszy piankowy prefiltr - cena ok 3zł). W zestawach gdzie zastosowane są prefiltry liniowe (jak w tym podlinkowanym z Alledrogo) nie ma za bardzo możliwości podglądnięcia stanu filtra - w dużych zestawach pierwszy prefiltr zwykle ma przezroczysty korpus, żeby można to było ocenić. Niestety filtry liniowe są małe i szybko się zapychają puszczając później większy syf na membranę, która szybciej traci właściwości (puszcza coraz słabiej oczyszczoną wodę)
Jeśli chodzi o koszt zakupu, to najtańszy gotowy "duży" zestaw RO4 (niestety wzbogacony o dodatkowy zbiornik "magazynujący" czystą wodę i małą wylewkę, które są przydatne do zastosowania w kuchni, ale w akwarystyce są zwykle zbędne) kosztuje ok 300zł.
Jeśli masz odrobinę chęci, to zawsze możesz kupić akwarystyczne RO na filtrach liniowych i dokupić dwa (a najlepiej 3) korpusy 10" wrzucając je przed zestaw. Najlepsza kolejność wkładów niezależnie 10" czy liniowych to pianka (mechanik), blok węglowy (usuwanie związków chloru + części metali ciężkich) i przed membraną obowiązkowo jako ostatnia druga pianka, która nie dopuści do zasyfienia membrany pyłem z filtra węglowego. W taki sposób za dopłatą ok 60-100 zł w dużym stopniu podniesiesz trwałość i trochę też skuteczność membrany, a obniżysz koszty wymiany wkładów, bo 10" są dużo tańsze niż liniowe.
Ostatnio zmieniony przez Trev 2014-10-08, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GOLUMN 

Imię: Robert
Wiek: 46
Dołączył: 26 Wrz 2014
Posty: 14
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-10-09, 05:03   

Dziękuję za odpowiedź.Może jeszcze wskazówka,który lepszy?Moje poszukiwania zawęziłem do pięciu modeli choć według mnie różnią się tylko firmą i ceną:
http://allegro.pl/filtr-o...4656868062.html
http://allegro.pl/filtr-a...4677060812.html
http://filtrwody.pl/pl/p/...PD-OSMONICS/133
http://sklep.osmoza.pl/aq...rium-p-865.html
http://www.waterpure.pl/i...ystyczna-100gpd
Ostatnio zmieniony przez GOLUMN 2014-10-09, 05:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-10-09, 09:23   

Rzeczywiście niewiele się różnią.
Fajnym rozwiązaniem jest wyprowadzenie przyłączy na przód płytki w 2 zestawie:
http://allegro.pl/filtr-a...4677060812.html
Poza tym tutaj są wkłady aquafilter, które są całkiem przyzwoite.
Ja się zdecydowałem na membranę 75gpd, bo przy niej mój mało czuły wodomierz się nie kręci :-P a przy próbie przejścia na 100gpd już niestety się ruszał...
Dla mnie różnica 6 czy 8l/h na nic nie wpływa, mam mechaniczny zawór pływakowy, który odcina dopływ wody do RO po napełnieniu zbiornika do podmian i nie zwracam uwagi na to ile się baniak zapełnia.
 
 
Michurb 
Michurb


Imię: Michał
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 133
Skąd: Słupca-Golina
Wysłany: 2014-10-09, 12:00   

Jurek możesz pstryknac zdjecie tego zaworu?
_________________
Pozdrawiam Michał Urbaniak
Musi być źle ,aby później było dobrze :-)
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-10-10, 09:35   

Chwilowo jestem daleko od domu, ale to zwykły pływakowy do spłuczki toaletowej :-P
Ze względu na to że mam kuchenny zestaw RO7 (który ma zbiornik na ok. 8l czystej wody co wymusza zastosowanie w całej konstrukcji zaworu 4-drożnego odcinającego wodę do membrany, gdy ciśnienie w zbiorniku wyrówna się z wejściowym) u mnie wystarczył zaworek spłuczkowy - gdy odetnie wylot wody do akwarium do podmian, napełnia mi się zbiorniczek w kuchni i jak się napełni zawór czterodrożny odcina wodę.
W przypadku mniejszych systemów bez zbiornika na oczyszczoną wodę niestety trzeba nieco innego rozwiązania, bo zawór pływakowy musi odciąć nie wylot czystej wody, ale jej doprowadzenie przed membraną.
Jeśli ktoś chce mieć samoczynne napełnianie zbiornika do podmian, to lepiej kupić "większy" i niestety nieco droższy zestaw typowo kuchenny z dodatkowym zbiornikiem, który wymusza zastosowanie zaworu 4-drożnego (filtry kuchenne są na stałe zapięte do zasilania w wodę, więc bez 4-drożnego cały czas woda ciekłaby przez ogranicznik ścieku niezależnie od tego czy membrana filtruje czy nie).
Ostatnio zmieniony przez Trev 2014-10-10, 09:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GOLUMN 

Imię: Robert
Wiek: 46
Dołączył: 26 Wrz 2014
Posty: 14
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-11-15, 20:14   

Zastrzelicie mnie ale jeszcze nie kupiłem filtra.
Powiedzcie mi proszę czy musi być jakieś konkretne ciśnienie wody?Czy mogę puścić wodę do filtra tak żeby tylko trochę leciała a wtedy licznik wody za bardzo się nie obraca? :roll:
Akwarium będzie miało ok 260l.Membrana 75 czy 100?
 
 
witek112 


Imię: Wojtek
Wiek: 49
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 524
Skąd: Hrubieszów
Wysłany: 2014-11-15, 22:32   

Ile u ciebie kosztuje m3 wody skoro chcesz tak oszczędzać , u mnie kosztuje ze ściekami 10 zł mam membranę 100 i miesięcznie płace 10 zł więcej czyli wychodzi że zużywam 1m3 wody przy twoim zbiorniku jaki planujesz wyjdzie trochę mniej więc poco kombinować
_________________
Robota raz odłożona, z czasem odkłada się sama.
Wojtek
 
 
zibi 
zibi

Imię: Zbigniew
Pomógł: 1 raz
Wiek: 59
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 229
Skąd: Głuchów Górny
Wysłany: 2014-11-16, 09:48   

100 bo będziesz żałował
_________________
zibi
 
 
GOLUMN 

Imię: Robert
Wiek: 46
Dołączył: 26 Wrz 2014
Posty: 14
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-11-16, 16:49   

Dzięki. ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14