DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Koszt prądu akwarium 450l
Autor Wiadomość
Raskolnikow 

Imię: Darek
Wiek: 43
Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 62
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-08-31, 12:51   

jab75 napisał/a:
Raskolnikow, A zbiornik masz z deklem , czy bez ?
Ja na 576 l mam grzałkę 150 w i spokojnie daje rady .
Mam przykryte szybą.

Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi

Mam zamiar zrobić tak(poprawcie jeśli coś źle myślę):

1.Filtr HW 304B idzie w odstawkę; ciągnie 55 W, zamiast tego filtra będzie hydroponika na głowicy Aqua szut 750
2.Ocieplić akwarium styropianem z tyłu i po bokach; i tu pojawia się pytanie jak to ocieplić, akwarium stoi na szafce akwarystycznej i jakiej grubości styropian
3. Jako oswietlenie jest oprawa rastrowa z jedno jażeniówką 30w, podłączyłem programator, ustawiłem na sześć godzin dziennie

Co byście jeszcze poprawili ?
 
 
witek112 


Imię: Wojtek
Wiek: 49
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 524
Skąd: Hrubieszów
Wysłany: 2014-08-31, 15:22   

Może uda ci się z tyłu wcisnąć styropian i powinno załatwić sprawę a nie lepiej zastanowić się nad pokrywą do zbiornika , z tego co piszesz masz nakryty szybą ?
 
 
jab75 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 553
Skąd: PL
Wysłany: 2014-08-31, 17:37   

Raskolnikow napisał/a:
jakiej grubości styropian

Nawet centymetrowy styropian już Ci ociepli - nie wiemy ile masz miejsca za akwa ale 3 cm będzie wystarczało , możesz zrobić też tło zewnętrzne ze styropianu .
http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=1355
Będzie pożyteczne i estetyczne .
 
 
Michurb 
Michurb


Imię: Michał
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 133
Skąd: Słupca-Golina
Wysłany: 2014-08-31, 22:22   

Z tym chinczykiem moze byc tak ze pobiera mniej pradu- spotkalem sie z takimi opiniami ze oni zawyzaja moce. U mnie nie pamietam jaka byla roznica ale moga to potwierdzic- sprzedalem swojego HW bo był zbyt glosny i slaby na 450l.


A z tym ze sa dwie grzalki lub jedna mocniejsza (wszystkie z termostatem) zuzywaja mniej lub wiecej pradu, sie nie zgodze, one szybciej lub pozniej nagrzeja wode. Wieksze zuzycie bedzie tam gdzie jezst wieksza roznica temperatur w pomieszczeniu w ktorym stoi akwarium.
_________________
Pozdrawiam Michał Urbaniak
Musi być źle ,aby później było dobrze :-)
Ostatnio zmieniony przez Michurb 2014-08-31, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-09-01, 15:33   

Ok tak czytam cały temat i nikt nie dał koledze pomysłu z ogrzewaniem z CO.
Tomaszek jedynie wspomniał o wymienniku - ale nic nie opisał.
Ja u siebie mam podłączone pod centralne ogrzewanie domu - czyli ryby mają podłogówkę ;-)
Jak nie chcesz wstawiać pod akwa, to można też w styropianie z tyłu umieścić rurki PEX

Grzałki to jest to co najwięcej napędza rachunek za prąd :-(
 
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-09-01, 19:26   

adam1977 napisał/a:
Ok tak czytam cały temat i nikt nie dał koledze pomysłu z ogrzewaniem z CO.
Tomaszek jedynie wspomniał o wymienniku - ale nic nie opisał.
O wymienniku można doczytać w moim temacie. Jak dam radę to postaram się opisać go dokładnie.
Koszt wymiennika, regulatorów temperatury i elektrozaworów to ok 500zł, ale uwierzcie mi że szybko się zwraca taka inwestycja. U mnie po zamontowaniu wymiennika rachunek za prąd spadł od 50 do max 100zł miesięcznie.
Tańsze rozwiązanie ale równie skuteczne zaproponował adam1977

adam1977 napisał/a:
Grzałki to jest to co najwięcej napędza rachunek za prąd :-(
Do tego dodałbym filtry które pracują non stop.
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2014-09-01, 20:00   

Ludzie chcecie trzymać ryby tego pokroju to musicie się pogodzić z kosztami , a jak nie to kupcie sobie chomika
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
Raskolnikow 

Imię: Darek
Wiek: 43
Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 62
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-09-01, 20:19   

Wiadomo,że koszty są. I każdy się z nimi liczy ja też. Ale to co dostałem to juz przegięcie !!
Przejechałem sie do energetyki dzisiaj, bo coś mi nie pasowało, rachunek stanowczo za wysoki nawet jak na taki zbiornik. Zmieniłem umowę i nie będzie prognoz, tylko pan co miesiąc będzie przychodził i spisywał licznik. na bierzaco. Najlepsze jest to,ze po korekcie mam do zapłacenia 67.90, za miesiąc anie 208. nie chce kląc na forum , ale ktoś ewidentnie mnie dymał . Jeśli macie prognozy półroczne to lepiej sprawdźcie w energetyce. Bo może okazać się,że jak to paniu mi powiedziała: widocznie ktoś się pomylił
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-09-02, 15:16   

OOO kur...
A jaki operator ??
 
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-09-02, 15:24   

Raskolnikow, jeżeli ktoś się "pomylił" ;-) (tylko dlaczego zawsze na ich stronę??) to miałbyś nadpłatę po pół roku.
 
 
Raskolnikow 

Imię: Darek
Wiek: 43
Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 62
Skąd: Bukowina
Wysłany: 2014-09-02, 20:20   

Operatorem jest T......., , jak tylko podłączyłem akwarium 450l, to miałem 587 pln niedopłaty ,teraz 335 pln.Zobaczymy jak będzie dalej,czy rzeczywiste zużycie prądu pokryje się z prognozą I ciekawe z czego, mnie cały dzień w domu nie ma, pralka chodzi raz w tygodniu, telewizji w domu nie mam(telewizja kłamie :) ), zmywarki nie mam, tylko akwarium 450 l, moja siostra po sąsiedzku mieszka, ma dwójkę małych dzieci pralka chodzi codziennie i zmywarka , światło śweci nonstop i miała mniejszą prognozę jak ja to jakiś kosmos, w tym kraju każdy tylko patrzy jak wydymać, masakra :(
 
 
SkyDiver 

Imię: Mariusz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 53
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2014-09-02, 20:23   

Jezeli to to jest prognoza to skłądasz pieniądze na swoim koncie w energetyce a potem po odczycie półrocznym lub rocznym masz nadpłatę albo dopłacasz.

Analogicznie gdybyś w energetyce powiedział, że mało zużywasz i chcesz płacić po 30 zł miesięcznie to po odczycie dopłacić trzebaby różnicę.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-09-02, 21:03   

Raskolnikow, a może kiedyś kombinowałeś z magnesem :mrgreen: a teraz licznik kręci się jak szalony :-P odłącz wszystkie urządzenia w domu i spr czy licznik sam się nie kręci, kolega tak miał (nie kombinował z magnesem czy podobnymi sposobami) i energetyka wymieniła mu na nowy, żadnej rekompensaty nie otrzymał, a chciał takową, nawet przepraszamy nie usłyszał, tylko "I tak wymieniliśmy panu licznik na nasz koszt" :mrgreen:
 
 
arrowb 

Imię: Bartosz
Wiek: 42
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-02, 22:35   

hej,

ogrzewanie 500W - 6h dziennie
filtracja 55W - 24h dziennie
oswietelnie 30W - 6 dziennie

przy założeniu 31 dni w miesiącu oraz koszcie prądu 0,56 zł

Wychodzi tak
ogrzewanie 52 zł
filtracja 23 zł
oświetlenie 3,2 zł

co daje na miesiąc: 78,2 zl na miesiąc

Jak dojdzie reszta urządzeń to będzie te 200 zł na miesiąc.

Najgorsze jest w tym wszystkim ogrzewanie. Jakiej firmy masz grzałki? Według mnie powinna wystarczyć 300W grzałka Jagera (lub co lepsze dwie po 150W).
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2014-09-03, 08:55   

toommaszeek napisał/a:
licznik kręci się jak szalony odłącz wszystkie urządzenia w domu i spr czy licznik sam się nie kręci, kolega tak miał (nie kombinował z magnesem czy podobnymi sposobami) i energetyka wymieniła mu na nowy, żadnej rekompensaty nie otrzymał, a chciał takową, nawet przepraszamy nie usłyszał, tylko "I tak wymieniliśmy panu licznik na nasz koszt"


U mnie tak było, nawet po wykręceniu wszystkich bezpieczników licznik się kręcił.
Tyle że do tyłu.
Też mi żadnej rekompensaty nie dali łobuzy. :-D
Ostatnio zmieniony przez ratafia 2014-09-03, 08:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12